Duzi Chłopcy

Kiedyś byliśmy chłopcami, teraz jesteśmy już duzi…
Tematem twórczości Sylwestra Stabryły są osobiste obrazy, które konstruują się w pewne serie. Głównym bohaterem jest przeważnie człowiek w intymnych sytuacjach, umieszczony w symbolice drobnych, prostych rzeczy dnia codziennego, swych specyficznych pozach, gestach, układach, spojrzeniach. Jest to kreacja indywidualizmu pojedynczej, konkretnej osoby, z jej lękami, poczuciem wyobcowania, samotności i upływu czasu.

W najnowszym cyklu prac prezentowanym w BWA Galerii Sanockiej artysta pozostaje dalej przy tym temacie, inspiracją staje się mężczyzna/duży chłopiec. Jest to kilkanaście portretów bliższych lub dalszych znajomych Sylwestra zastygniętych w ustawionych pozach, niczym figury woskowe rodem z Muzeum Madame Tussaud. Sportretowani duzi chłopcy wydają się być pochłonięci czynnościami, które są związane z ich codziennością. Swoich modeli artysta umieszcza na neutralnym tle, które umożliwiło skupienie uwagi na psychologicznym i emocjonalnym nasyceniu wizerunków. Sylwester skoncentrował uwagę na osobowości i wyjątkowości modela. Sterylne, wystylizowane do ostatniego szczegółu obrazy przedstawiają postacie uchwycone z elektryzującą bezpośredniością, intrygującym wyrazem twarzy, niekiedy z nutą ironii, z całą prawdą o sportretowanym. Ich niezwykłość polega na tym, że są tu wyjątkowi, a ich wyjątkowość, uchwycona z empatią przez wrażliwe oko i penetrujące malarstwo artysty porusza i zastanawia. W istocie portrety są humanistycznym, życzliwym, opisem indywidualności, ale nader wszystko są udaną próbą dostrzeżenia głębszych, ukrytych pod powierzchnią wyglądu, uczuć i emocji.

Czy umieszczeni na pracach mężczyźni są szczęśliwi? Tego nie wiemy, bez wątpienia są swobodni i uwolnieni od tradycyjnej roli wyznaczanej im przez społeczeństwo. Cały cykl dopełniają dwa obrazy, autoportret artysty i portret chłopca, konkretnego dziecka, ze znakiem zapytania, kim będzie, gdy się stanie „dużym chłopcem”.

http://e-splot.pl/index.php?pid=articles&id=1940#

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s